YÜZME HAVUZU


Havuzumuz Üniversitemiz öğrencileri ile akademik ve idari personelinin kullanımına sunulmaktadır. Ayrıca tüm gruplar için Ulusal ve Uluslararası üstün başarılara imza atmış Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Kulübü Antrenör kadrosuyla temel ve ileri seviye yüzme eğitimleri düzenlenmektedir.

Havuz Kullanım Saatleri:

15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi (İnciraltı) 

 

Tınaztepe Yerleşkesi

 

Seferihisar Yerleşkesi

 

YÜZME HAVUZ ÜYELERİ, ANTRENÖR, SPORCU VE VELİLERİNİN DİKKATİNE

Kullanmakta olduğunuz DEU Spor Kulübünün 25m.lik kapalı havuzu 5 kulvarlı olup 25m. uzunluk, 12,5m. genişlik ve 2m. derinlik özelliklerine sahiptir. Havuzun, Havuz suyu sterilizasyonu, teknik personel tarafından günde 2 defa yapılan dezenfektasyon maddelerin oranlarının analizi ve her hafta Üniversitemiz Araştırma Hastanesi Merkez Labaratuarınca yapılan su analizi ile takip edilmektedir. Havuz suyu dezenfektasyon maddeleri değerleri UHE (Uluslararası Havuz Enstitüsü) standartlarına uygunluğu sağlanmıştır. Havuzun iç ortam ve su sıcaklığı planlanması 6 ay kış ve 6 ay yaz periyodu şeklindedir. Kış periyodunda ortam sıcaklığı 29 C°, havuz suyu sıcaklığı 28 C° olarak yaz sezonunda ise ortam sıcaklığı 27,5 C°, havuz suyu sıcaklığı 26 C° olarak sabit değerlerde tutulmaktadır.

Bütün bu yapılanlar, havuz kurallarına uymak şartıyla yüzenlerin daha uygun ve hijyenik bir ortama kavuşmaları içindir. Aksi taktirde , bir çok rahatsızlığın sizleri etkilemesi söz konusudur. Bunların en başında mantar, astım ve KOAH (Kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığı – amfizem, kronik bronşit) gelmektedir. Bildiğiniz gibi mantar bulaşıcı bir hastalıktır ve dezenfekte edilmelidir. Astım ve KOAH ise klorun diğer organiklerle birleşimiyle oluşan yapılardır. Epitel, üre, ter gibi vucutla taşınan organikler, klor ile etkileşerek sizler için tehlikeli kimyasal maddelere dönüşebilmektedir.

Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı havuz kurallarına kesinlikle uyulması gerekmektedir:

Lütfen,

GİRMEDEN MUTLAKA DUŞ ALIN,

BONE TAKIN,

TERLİK VEYA GALOŞ KULLANIN,

AYAK HAVUZUNDAN GEÇİN,

YİYECEK GETİRMEYİN.

TÜKÜRÜK, İDRAR VE DIŞKI BAKTERİ ÜREMESİNE NEDEN OLMAKTADIR.

Kendimizin ve çevremizdekilerin sağlığı için havuz kurallarına uyalım, uymayanları ikaz edelim, aksaklıkları görevlilere bildirelim.

Sağlıklı ve spor dolu günler dileriz.

DEU Spor Kulübü